Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


Festivalul Zile şi Nopţi de Teatru la Brăila 2011

PROGRAM FESTIVAL

                          Festivalul “Zile şi Nopţi de Teatru European la Brăila”, ediţia 2011 

 

24 SEPTEMBRIE

Ora 11.00 – Teatrul de păpuşi Cărăbuş

Teatrul pentru copii din Bacău

Aventurile unei vrăjitoare

 

Ora 16.00 Vernisaj – Lucian Liciu, Nicoleta Gribincea – “Viata personajelor pe simeze”; Ioan Maric – expozitie pictura naiva

 

Ora 16.30 – Sala Mare a Teatrului Maria Filotti Brăila

Deschiderea oficială a festivalului

 

Ora 17.00 – Sala Mare

Teatrul Maria Filotti Brăila

Scandal în culise de Michael Frayn – regia: Radu Nichifor

 

Ora 21.00 – Sala Studio

Teatrul Maria Filotti Brăila – PREMIERĂ

Poveşti de familie de Biljana Srblianovici – regia: Vlad Cristache

 

Ora 22.00 – Holul monumental

Recital

 

25 SEPTEMBRIE

Ora 17.00 - Foaier

Spectacol teatru lectură şi recital al elevilor Liceului de Artă Haricleea Darcle din Brăila

 

Ora 18.00 – Sala Mare

Teatrul Tudor Vianu Giurgiu

Tangoul de adio de Val Butnaru – regia: Emil Gaju

 

Ora 20.00 – Sala Centrului Cultural

Teatrul Muzical Nae Leonard Galaţi

Se întorc românii acasă

texte:Izabela Oancea, Luminiţa Panaitopol - regia:Florin Melinte

 

Ora 22.00 – Holul monumental

Recital

 

26 SEPTEMBRIE

Ora 11.00 – Teatrul de păpuşi Cărăbuş

Teatrul pentru copii Târgovişte

Pinocchio

 

Ora 11.00 – Sala Centrului Cultural

Teatrul Gulliver Galaţi

Motanul încălţat

 

Ora 17.00 – Sala Studio

Domnului profesor, cu dragoste, după o idee de E.R. Braithwaite – Regia: Horia Suru - PREMIERĂ

 

Ora 17.00 - Foaier

Recital al Liceului de Arta Haricleea Darcle Braila

 

Ora 19.00 – Sala Mare

Teatrul Metropolis Bucureşti

Sfârşit de partidă – regia: Alexandru Tocilescu

 

Ora 17.00 – Sala Centrului Cultural

Teatrul Jean Bart Tulcea

O noapte furtunoasă – regia: Cristian Gheorghe

 

Ora 21.30 – Sala Studio

Ioana Zărnescu

Aşa sunt eu, Femme fatale – One man show

 

Ora 22.00 – Holul monumental

Recital

 

27 SEPTEMBRIE

Ora 10.00; 12.00– Teatrul de păpuşi Cărăbuş

Teatrul de păpuşi din Arad

Tovarăşul de drum; spectacol 3D – regia: Radu Dinulescu

 

Ora 17.00 – Sala Studio

Teatrul Municipal Baia Mare

Şi mâine e o zi – regia: Anton Tauf

 

Ora 18.30 – Sala Mare

Teatrul Radu Stanca Sibiu

Felii de Lia Bugnar

 

Ora 21.00 – Sala Centrului Cultural

Teatrul Municipal Baia Mare

Copilul rece – regia: Cristian Ban

 

Ora 20.30 – Sala  Monumentala

Teatrul Ţăndărică Bucureşti

Play Shakespeare – regia: Cristian Pepino

Ora 21.30 – Sala Studio

Recital George Ţoropoc

Pasăre dragă,joacă-te cu mine ! 

Scenariul inspirat după lirica lui Jacques Prevert

Moment Panait Istrati din Martor şi judecător de Ion Bălan

participă actorii: George Ţoropoc şi Ana Zubcu

 

Ora 22.00 – Holul monumental

Recital

 

28 SEPTEMBRIE

 

Ora 11.00 – Teatrul de păpuşi Cărăbuş

Teatrul de păpuşi din Sliven Bulgaria

În mâinile tale

 

Ora 11.00 – Sala Centrului Cultural

Teatrul Excelsior Bucureşti

Vrăjitorul din Oz – un spectacol de Petre Bokor

 

Ora 16.00 – Sala de conferinţe a teatrului

„La Taclale cu Maestrul Ion Lucian”, Lansarea cd-ului „Taclale”, 23 de povestiri si fabule din colectia „Mari actori romani”

 

Ora 18.00 – Sala Mare

Teatrul I.D. Sârbu Petroşani

Casa Bernardei Alba – regia: Sorin Militaru

 

Ora 21.00 – Sala Studio

Teatrul Naţional Târgu Mureş

Un cuplu de români săraci vorbitori de polonă – regia:Cristian Theodor Popescu

 

Ora 22.00 – Holul monumental

Recital

 

29 SEPTEMBRIE

 

Ora 11.00 – Teatrul de păpuşi Cărăbuş

Teatrul de păpuşi din Yambol Bulgaria

Rumeto şi leul bătrân

 

Ora 16.00 – Sala de conferinţe TMF

Clasicii în mileniul III. Scurtă incursiune în teatrul lui Silviu Purcărete.

Moderator: Ion Parhon

 

Ora 17.00 – Sala Centrului Cultural

Teatrul din Bursa Turcia

Ordinary love

 

Ora 19.00 – Sala Mare

Centrul Cultural pentru UNESCO

Nimeni nu-I perfect – regia: Radu Beligan

 

Ora 17.00 – Sala Studio

Teatrul ACT Bucureşti

XXL – FAT PIG - Aproape perfectă – regia: Cristi Juncu

 

Ora 21.30 – Sala Monumentala

Toxic love

Un spectacol cu Dragoş Stemate şi Adelaida Zamfira

Regia: Sorin Misirianţu

 

 

 

Ora 22.00 – Holul monumental

Recital

 

30 SEPTEMBRIE

 

Ora 18.00 – Sala Mare

Teatrul Toma Caragiu Ploieşti

Miriam W – regia: Radu Afrim

 

Ora 20.00 – Sala Centrului Cultural

Teatrul Vasili Drumev din Shumen Bulgaria

Autobuzul de Stanislav Stratiev

 

Ora 21.00 – Sala Studio

Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

Eu te iubesc, eu te omor un spectacol de Tudor Tăbăcaru

                                                  

Ora 22.00 – Holul monumental

Recital

 

1 OCTOMBRIE

 

Ora 11.00 – Teatrul de păpuşi Cărăbuş

Teatrul Toma Caragiu Ploieşti – secţia pentru copii

Pinocchio

 

Ora 16.00 – Foaier

- Teatru lectură – fragment din piesa Barca cu două cioturi de Marian Pavalasc (din proiectul Tineri dramaturgi brăileni) – participă actorii: Ana Zubcu şi Costică Burlacu

- Recital al elevilor Liceului de Artă Haricleea Darcle Brăila

 

Ora 17.00 – Sala Centrului Cultural

Teatrul George Bacovia Bacău

Bigamul- regia:Cristian Ioan

 

Ora 18.00 – Sala Mare

Teatrul Nottara Bucureşti

Metoda – regia: Cristian Theodor Popescu

 

Ora 21.30 – Sala Studio

Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

Râs nervos – regia: Szabo K. Istvan

 

Ora 22.00 – Holul monumental

Recital

 

2 OCTOMBRIE

 

Ora 17.00 – Foaier

Recital al elevilor Liceului de Artă Haricleea Darcle din Brăila

 

Ora 18.00 – Sala Mare

Teatrul Odeon Bucureşti

Natură moartă cu nepot obez – regia: Eugen Făt

 

Ora 20.00-  Sala Monumentala

Scurtă istorie a eşecurilor mele, regia Razvan Muresan

One man show cu Diana Rosca , actrita la Teatrul  National Cluj

 

Ora 21.00 – Sala Studio

Compania Unteatru

Frumoasa Călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frnkfurt – regia: Cătălina Buzoianu

 

 

Ora 22.00 - Holul monumental

Recital – Închiderea festivalului

 

Hozzászólások

Hozzászólás megtekintése

Hozzászólások megtekintése

Nincs új bejegyzés.